Oyun Kuralları
Oyun Kuralları
Sitene okey ekle
Sitene Okey Ekle
Grup Yorum Soma’daki Madenciler Anısına
This text will be replaced

Yeni şarkısını izlemek için tıklayınız. Grup yorum soma için şarkısı
Somada’ki Maden Patlaması Kaza Değil Cinayet!

13 Mayıs ülkemiz tarihinde ezilenlerin bir kez daha büyük acı çektiği gün olarak tarihe adını yazdırdı. Manisa somada‘ki Maden İşletmesi’nde yaşanan trafo patlaması sonucu ilk belirlemelere göre 232 işçi hayatını kaybetti, onlarca işçi yaralandı.
İş değişim vardiyasına denk gelen trafo patlamasında 700 işçi yerin 2.km altında kaldı ve bunların 280 üzerinde maden işçisi hale yerin altında. Ülkemizde ne yazık ki ilk ve son patlama olmayacaktır. Daha öncesinde 1996 yılında’da aynı acıları emekçi ve işçiler yaşadı. Ülkemizde iş güvenliği konusunda işlerin hiç bir değere sahip olmadığını tekrar bu olayla gördük.
Öyle ki Ülkemizde her gün onlarca işçi ”iş kazası’‘ denilerek hayatını kaybediyor. Ülkemizde yapılan araştırmalarda her altı dakikada bir iş kazası meydana gelmekte, her 3 dakikada bir işçi sakat kalmakta, her yedi dakikada ise bir işçi hayatını kaybetmektedir. Geçtiğimiz sene 2013 yılında 1235 işçi hayatını iş kazası sebebi ile kaybetmiştir. 2014 yılına geldiğimiz ilk 3 ayda 276 işçi hayatını ne yazık ki kaybetti.
Ülkemizde son yaşanan soma maden faciası kaza değil cinayettir. Kapitalizm kar hırsı, patronların az masrafla çok kar hırsı bu işçilerin ölümüne sebep olmuştur. Tüm güvenlik önlemini almıştık, Grizu patlaması değil, trafo patlaması diyerek bu cinayeti savuşturulmaya çalışılıyor. Çünkü ilk yapılan incelemelere göre madende çalışan ve hayatını kaybedenler arasında 18 yaş altı çocukların bulunması kontrolün ne kadar sorumsuzca olduğunu tekrardan göstermektedir.
Buradan Grup yorum madenciler şarkısı ile iş veren patronlara bir kez daha sesleniyorum. Halkın yanında işçiyi düşünen ve tüm önemleri alan iş verenler olarak sorumluluklarınızı yerine getirin. Aksi halde halkın adaleti sizi affetmeyecektir.
Grup yorum Somadaki hayatını kaybeden madenciler anısına yaptığı madenciler şarkısı için tekrardan çok teşekkür ederiz.Maden faciasında hayatını kaybeden işçilerin mekanı cennet olsun, Allah geride kalan yakınlarına sabır versin.

Çalışmalar tamamlandı: 5 gün süren çalışmalarda hayatını kaybeden madenci sayısı 301 yükseldi ve bu faciada toplamda 107 kişi yaralandı.

Etiketler :
Yorumlar
 1. HyPeRS dedi ki:

  Berkin elvan hayatını kaybettiğinde ”15 yaşındaki çocuğun” orada ne işi var diyenler, Maden faciasında hayatını kaybeden 15 yaşındaki çocuğun orada ne işi var diyecekler mi acaba çok merak diyorum. Kaza değil cinayet diyorum, çünkü gerekli önlemler alınsaydı ve denetimler yapılsaydı bunlar olmayacaktı. Denetim olmadığı 15 yaşındaki çalışan çocuk işçilerden belli. İçimde tarif edilmez üzüntü var.

 2. [AMERIKALI dedi ki:

  BU ACI OLAY BIRKEZ DAHA ISBATLADI. BU GUZEL ULKEMIZDE, INSAN HAYATININ UCUZ OLMASIDIR.
  BU DERECE ILGISIZLIK OLAMAZ.AILELERINE BAS SAGLIGI DILIYORUM.MEKANLARI CENNET OLSUN.
  BIR EKMEK PARASI ICIN ,HAYATLARINI KAYBETTILER.((NUR ICINDE YATSINLAR .

 3. bejan dedi ki:

  Kapitalizmin çılgınlık çağında; insanların gönüllü köleliği bir lütuf saydığı bir zamanda, insan yaşamının hiçe sayıldığı bir düzende çokta farklı sonuçlar beklememeli. Öyleki yaşam tümüyle meta üzerine şekillenirken, tüketimde çılgınlık çağındayken bireyler, emperyalist sistemin insan tüketmesi budenli kanıksanmışken maalesef bunuda unutur yoksayarız hafızalarımızda….. merak ediyorum onca yitip gidenin hesabını nasıl verecekler, iş kazası… dikkatsizlik… takdiri ilahi… vadeleri dolmuş buda bahanesiymiş…. yoksa evet biz emperyalizmin ideolojisini ve yaptırımlarını hükümet politikası haline getirdik; insan yaşamı, emeği ve alınteri nedirki nasılsa üç çocuk_ köle talebini devlet politikası haline getirmişiz.Bu köleler gitti nasılsa gerisi bol, öldüler işte mi diyecekler…. Uyan ey halkım gaflet uykusundan, karıncayı bile ezemezken senin emekçi yüreğin üç paraya mahkum edilen evlatlarını bir bir yok ediyorlar..Görmeyen gözleri açta gör , duymayan kulakların duysun onca feryadı….Ve artık öğren Kapitalizmin dini… ahlakı yoktur, sadece senin sağladığın işgücüyle varsındır….

 4. Dj-alp dedi ki:

  Artık bu gibi işyerleri’nde önlemler alınması gerekir, bole kazalara sesiz kalamayız bunu devlet olarak hiç olmasa geride kalan ailelere birazda olsa buna bu sese kulak vermeleri gerekir burada geride lan ailelere acısını dindirmek için azda olsa bir acılarını sarmaları gerekir, bu sadece insanlık görevimizdir. Orada ölen işçi kardeşlerime Allah’tan rahmet geride kalan ailelere de acil Rabbimden sabırlar diliyorum. Rabbim bole şeyi kimseye tekrar birdaha nasip etmesin

 5. [^umut dedi ki:

  Bir lokma ekmek Çocuklara biraz daha iyi gelecek…Ve göçük altında son bulan hayatlar…Yürekler yanıyor..
  Ocaklar sönüyor…Keşke sadace ahh etmekle kalmayıp daha duyarlı olsak…Birbirimizi yemesekte çözüm üretsek. Emekçileri untmayalım unutturmayalım…Daha çok yürek yanmasın, Allah vicdanımızdan ve duyarlılığımızdan bizi yoksun bırakmasın. Tüm soma şehitlerine Allah’tan rahmet yakınlarına sabır diliyorum. Rabbim yardımcıları olsun.

 6. [AMERIKALI dedi ki:

  OTURUPTA BOS YERE EYLEM YAPACAKLARINA,O KADAR KISI TOPLANMIS
  ARALARINDA 5 TL. TOPLAYIP YARDIM ETSELER,DUA ETSELER DAHA IYI DEGILMI.
  BOS KONUSMALAR,BOS EYLEMLER,BOS YERE ONA BUNA ZARAR VERMEKTEN BASKA
  ISLERI YOK ZIRA BOS INSANLAR.BU OLAYIDA BAHANE EDIP ONUN ,BUNUN,DUKKANINA,
  ZARAR VERMEK,BASKA NEDEN YOK.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;