Oyun Kuralları
Oyun Kuralları
Sitene okey ekle
Sitene Okey Ekle
Radyom Çalışmıyor

Okey Radyom Çalışmıyor Okey Radyom Çalışmıyor Ne Yapmalıyım?
Merhabalar; Bugün sizlere radyonuzun neden çalmadığını akla gelen ve en bilindik sorunlar ile neden çalışmadığını anlatacağız. İnternet üzerinde bulunan radyolar Windows Media Player üzerinde çalışmaktaydı ve şimdiye kadar radyom çalmıyor gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmıyor’dunuz. Çünkü Bilgisayar aldığımızda veya Format attığımızda Windows’un kendi ürettiği Medya player otomatik bilgisayarımıza yüklenmiş oluyordu. Fakat İnternet’in gelişmesi ile birlikte Tarayıcılarımız Chrome ve İnternet Explorer kendi tarayıcı yapılarında köklü değişikler yaparak daha hızlı ve güvenli hale getirmeye çalıştı. Tarayıcıları iyi ve güvenli hale getirmek için uzun süre çalışma halinde olan dev şirketler bu konuda oldukça başarılı olduklarını tarayıcıların hızı ve güvenliği ile kanıtladı. Fakat bunların bizlere olumsuz etkileri radyo ve medya player üzerinde çalışan içeriklerin görüntülenmiyor olmasına sebep oldu. Bu yüzden bir çok İnternet site sahipleri artık Windows medya Player kullanmayı tercih etmiyor, kullanmamasının başlıca sebepleri tarayıcılarda radyoların çalışmıyor olmasaydı.

Adobe Flash Player YüklemeSitemizde kullandığımız eski Medya playeri mecburen kaldıranlardan birisiyiz, Çünkü bir çok kişinin radyo dinleyemiyorum demesi ile bizi  mecburen yeni arayışlar içine itti. İnternet çağımızın gelişmesi ile birlikte hazırladığımız Flash medya player  bu sorunu kökten çözmüş ve radyo sevenlerin yüzünü güldürmeyi sağladık.  Okey‘de Radyo dinleyemiyorumRadyom çalmıyor gibi sorunları geride bıraktık, Fakat az sayıda olsa’da halen bize ara sıra bildirilen radyom çalmıyor ne yapmam lazım gibi bir dizi şikayetler dile getirilmektedir. Bildirilen şikayetlerin basit ve yapılması gereken bir kaç işlem vardır, bu işlemleri kısaca anlatarak radyosu çalışmayan kişilere yardımcı olalım. İnternet üzerindeki tüm radyolar çoğunlukla Flash player üzerin’den çalışmaktadır, Sebebi tüm tarayıcılarda sorgusuz sualsiz açılması ve güvenlik uyarısı vermemesidir. Bilgisayarımızı yeni aldığımızda veya format attığımızda flash player windows tarafından adobe flash player olarak otomatik indirilir ve sorunsuz şekilde tüm flash radyoları açar. Bilgisayarımızda flash player olup olmadığını denetim masasından veya arama çubuğundan adobe diyerek arayarak görebiliriz.  Zaten bilgisayarımızda flash player yoksa radyo kısmı hiç görünmeyecektir. Bunun sebebi açılacak olan radyo bölümü komple flaştan oluşmasıdır. Sizlere sol kısımda örnek olarak gösterdiğimiz resim adobe sitesi adobe.com‘a ait bir resimdir.

Bilgisayari GüncelleSizde resmi İnternet sitesinden flaş player için Şimdi yükle seçeneğin tıklayınız. Radyonuzun çalmama sebeplerinden birisi adobe flaş playerin güncel olmaması olabilir, çünkü size bildirilen güncelleme uyarılarında flash player’in yeni sürümü çıktığını veya flash playeri güncellemenizi söylemektedir. Sizlere ilk önerimiz adobe flash playeri sürekli güncellemeniz olacaktır. Güncel olan adobe flash playerınız radyo konusunda hiç bir sorun çıkarmayacaktır.  Örnek verdiğimiz resimde olduğu gibi Denetim masası > Sistem ve güvenlik >Windows Update seçeneğine geldiğinizde güncelleme çıkıyorsa mutlaka bilgisayarınızı güncellemeniz gerekir.

1. Sonuç ; Adobe Flash player bilgisayarınızda mutlaka olmalı ve sürekli güncellenmeli.

Bilgisayar ve Web Geçmişini SilmekSizlere ilk belirttiğimiz sonuçları uyguladınız fakat hale radyonuz çalmıyorsa radyoda yapılan düzenlemelerin etkisi’de olabilir. Örnek verecek olursak, radyoda yaptığımız düzenlemeler veya değişimler size sorun olarak azda olsa yansıyabilir, yaptığımız değişikler İnternet web geçmişi sebebi ile size hemen yansımıyor ve sizler radyoyu dinleyemiyor olabilirsiniz. Böyle bir sorun ile karşı karşıya kalıyorsanız yapmanız gereken ilk şey İnternet web geçmişini silmek olacaktır. Sizler için hazırladığımız ve yardım konularında bulabileceğiniz bu konuda web geçmişinizi nasıl sileceğinizi ayrıntılı şekilde sizlere anlattık. Web geçmişini sildikten sonra tüm tarayıcıları kapatın ve bilgisayarınızı tekrardan kapatıp açarak deneyiniz. Bilgisayarı kapatıp açtınız ve hale Anlattığımız tüm bu sonuçlar sonrasında radyonuz çalışmıyorsa yapmanız gereken CCleaner programı ile tüm bilgisayar geçmişinizi silmek. Çünkü bilgisayar üzerinde yaptığınız tüm işlemler bilgisayarınızda çerez diye tabir edilen kayıt defterinde saklanmakta ve geçmiş tutmaktadır. CCleaner programı ile bilgisayar geçmişi silerek tekrar radyo çalışıyor mu denemelisiniz.  Web geçmişi silmeniz halinde radyo kesilmelerini önlemiş olacaksınız.
2. Sonuç; Sürekli İnternet ve bilgisayar geçmişinizi silmeniz gerekir.  Günde 1 kez silinmesini öneririz.

Radyo Neden Çalmıyor DoktorAnlattığımız tüm işlemleri yaptığınız halde radyonuz çalışmıyorsa yapmanız gereken bir ve son işlem daha kaldı. Radyonun sizlere net ve sorunsuz gelmesi için Radyo sunucuları oldukça önemlidir, Çünkü sunucularda en ufak sorun veya aksama size direk radyo sorunu ile bırakacak ve radyonuz çalmayacak.. Kullandığımız tüm radyo sunucuları yüksek güvenlik ve kaliteli sunuculardır, eğer’ki sunucularımız’da sorun olduğunda herkes’de radyo çalışmayacaktır. Sizin sorununuz kişisel olduğu için bazen sunucularda ip adresinizi yasaklanmış olabilir. Sunuculara gönderilen fazla istekler güvenlik tehdidi olarak algılanabilir olmasından dolayı ip adresinize bir süre bloke koyabilir, bu sebepten radyonuz çalışmayacaktır.. İp adresinize koyulan bu blokeyi aşmak için modeminizi ve bilgisayarınızı kapatarak 5 dakika sonra açmanız gerekir. Yaptığınız bu işlemler sonrasında ip adresiniz değişmiş olacak ve yapılan bloke kaldırılmış olacaktır. Önerdiğimiz bu işlemleri yapmanız halinde sorun kalmayacaktır.

3. Sonuç; Modemi ve bilgisayarı kapatarak 5 dakika sonra açmak.

Etiketler :
Yorumlar
 1. Meltem dedi ki:

  Selam çok teşekkür ederim, radyo sorunumu sayenizde çözdüm , fakat bir sorunum daha var. Okey salonuna girerken ekran çok küçük görünüyor nasıl düzeltirim bana yardımcı olur musunuz.

 2. Sima dedi ki:

  Yine faydalı ve bir o kadar dinleyicilere yardımcı olacak bir konuya açıklık getirmişsiniz.
  Açtığınız konuları görsellikle birleştirerek anlattığınız için anlaşılması daha kolay ve herkesin
  anlayacağı şekilde oluyor. Benim radyom çalmıyor istek yaptığım şarkıyı dinleyemiyorum gibi sorunlar
  sürekli dile getiriliyor. İnsanlar eğlendikleri ortamda müzik dinlemeyi istek yaptığı şarkıları birbirine armağan etmeyi beğendiği yayıncıları takip etmeyi istiyor. Radyo dinleyememe sorunu olduğu zaman insanlar bulunduğu ortamda yeterince keyif alamıyor. Açılmış olan bu aydınlatıcı konu görsellikle birleştiği için herkes kendinde var olan sorunu kolayca çözümleyebilecek. Benimde siteye girememe ve radyo dinleyememe gibi sorunlarım vardı ve açmış olduğunuz konulardan faydalanarak sorunumu çözdüm. Sizler böyle aydınlatıcı konular açtığınız sürece hiç kimse sorun yaşamayacaktır. Yaşasa da kolayca sorununa çözüm bulacaktır. Emeğinize Sağlık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;